Kilis İli Hakkında Bilgiler - Sohbetdesin.Com Paylaşım Plartformu..
Sohbetdesin.Com Paylaşım Plartformu..

 

Go Back   Sohbetdesin.Com Paylaşım Plartformu.. > > >


Etiketlenen üyelerin listesi


Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
Kilis İli Hakkında Bilgiler
Cevaplar
0
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
408
Önceki Konu
önceki Konu

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 05-06-18, 23:59   #1
mCx
mCx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sohbetdesin Forum - Chat ve Sohbet Forum Sitesi.
Üye No: 600
Üyelik tarihi: Apr 2018
Üye Grubu: Üye
Mesajlar: 591
Konular: 583
Şube: Ankara Şubesi
İlişki Durumu: İlişkisi Yok
Ruh Hali:  Merakli
Tuttuğu Takım:

Level: 22 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 53 / 532
Güç: 197 / 1906
Tecrübe: 29%

Teşekkürler: 3
37 Mesajına 48 Kere Teşekkür Edildi
REP Gücü : 2
REP Puanı : 10
REP Seviyesi : mCx is on a distinguished road
Post Kilis İli Hakkında Bilgiler

Kilis Organize Sanayi Bölgesi

Kilis Organize Sanayi Bölgesi, Gaziantep Valiliği'nin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na 1989 yılında yapmış olduğu müracaatla 1990 yılında Devlet Planlama Teşkilatı tarafından uygun görülerek 1991 yılında yatırım programına alınmıştır. Yatırım programına alınan Kilis Organize Sanayi Bölgesi 23.12.1991 yılında Gaziantep Valisi Başkanlığında İl Özel İdaresi, Kilis Belediyesi ve Kilis Ticaret ve Sanayi Odası katılımıyla Müteşebbis Heyet oluşturularak 23.12.1991 yılında tüzel kişiliğini kazanmıştır.

Kilis Organize Sanayi Bölgesinin yer seçimi 24.08.1993 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca oluşturulan Yer Seçimi Komisyonu tarafından yapılmış ve DPT Müsteşarlığı'nın 08.11.1993 tarih ve 5689 sayılı yazısı ile 90 hektar büyüklüğündeki Şehir merkezine 8 km. uzaklıkta olan alan OSB yeri olarak uygun görülmüştür.

1995 yılında Kilis Organize Sanayi Bölgesinin halihazır harita, imar ve parselasyon planı, jeolojik ve jeolojik etüt, altyapı zemin araştırma etüdü, altyapı ( yol, kanalizasyon, içme-kullanma suyu, ve AG-OG Elektrik Şebekesi) gibi avan ve uygulama projeleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ihale edilmiş olup, söz konusu plan ve proje mühendislik hizmetleri 1996 yılında tamamlanmıştır.

Kilis Organize Sanayi Bölgesinin imar planları Kilis İl İdare Kurulu'nun 24.01.1996 tarih ve 269 sayılı kararı ile uygun görülmesi üzerine 388 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 3. maddesi uyarınca Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının 01.03.1996 tarih ve 430 sayılı yazısı ile onanmıştır. Onaylı imar planına göre 8 adet yapı adasında en küçüğü 4.761 m², en büyüğü 30.520 m² alanlarda olmak üzere toplam 50 adet sanayi parseli mevcuttur. Bunların yanında sosyal tesisler, arıtma tesisi, su deposu, cami ve yeşil alanları içeren 5 parsel daha mevcuttur.

Yatırımcıların talepleri üzerine bazı parseller tevhit(birleştirilerek) edilerek en küçüğü 4.761 m², en büyüğü 42.818 m² alanlarda olmak üzere toplam sanayi parseli 37 e düşmüştür.

Kilis OSB'deki toplam 37 adet sanayi parseli 1996 yılından itibaren müteşebbislere tahsis edilmeye başlanmış olup, 37 adet sanayi parselinden 36 tanesi 33 yatırımcıya tahsis edilmiştir. Kilis Organize Sanayi Bölgesinde arsa tahsisi yapılan firmaların sektörlere göre dağılımı aşağıda verilmiştir.

ARSA TAHSİSİ YAPILAN FİRMALARIN SEKTÖRLERE GÖRE DAĞILIMI

SEKTÖR - FİRMA SAYISI
GIDA SANAYİ - 15
DOKUMA VE GİYİM SANAYİ (TEKS.) - 3
ORMAN SANAYİ - 2
DERİ ve MAMÜLLERİ SANAYİ - 1
PLASTİK SANAYİ - 1
KİMYA SANAYİ - 1
PETROKİMYA SANAYİ - 1
PİŞMİŞ KİL ÇİMENTO GER. SANAYİ - 2
DİĞER - 7
TOPLAM FİRMA SAYISI - 33

Kilis Organize Sanayi Bölgesinde üretim halinde olan fabrikalarda; üzüm suyu, pekmez imalatı, biodizel, madani yağ, ayakkabı, et sucuğu, meyan kökü, döğme (aşurelik buğday), baharat imalatı, şekerleme ve çikolata üretimi, zeytinyağı imalatı ve ambalajlaması, kadife, döşemelik kumaş, seccade, makine halısı, plastik ambalaj, sabun imalatı, büz boru imalatı yapılmaktadır.

5084 sayılı Kanunun yayımı tarihinden itibaren İlimizde yatırım yapmak isteyen firma veya şahıslar Bedelsiz Arsa ve Arazi Temininden faydalanmış olup, daha sonra 5350 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'la Bölgemize yatırım yapmak amacıyla talepte bulunan yatırımcıların talepleri incelendiğinde, toplam 170 hektar büyüklüğe sahip sanayi parsellerine ihtiyaç duyulduğu, 170 hektar büyüklüğündeki sanayi parsellerinden oluşan bir OSB alanının planlanabilmesi içinde yaklaşık 260 hektar büyüklüğündeki bir alana ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir. Bu tespitler doğrultusunda mahallinde yapılan yer seçimi çalışmaları sırasında, mevcut OSB'nin kuzeyinde ve kuzeydoğusunda yer alan, büyük bir bölümünün üzeri boş olan, herhangi bir amaç için kullanılmayan, arada kalan bazı bölümleri ise bağlık, fıstıklık ve zeytinlik olarak kullanılan ve içinden geçen enerji nakil hatlarından, içme suyu iletim hatlarından, kuru dere yataklarından, içinden geçecek olan (proje halindeki) doğalgaz iletim hattından, eğimi yüksek ve arazi yapısı engebeli olan yerlerden, dolayı olabilecek alan kayıpları da dikkate alınarak, Yer Seçimi Komisyonunca incelenen ve DPT Müsteşarlığınca OSB olarak uygun görülen ancak OSB olarak planlanmayan kuzeybatısındaki ve bitişiğindeki yaklaşık 70 hektarlık alan da dahil olmak üzere toplam 300 hektar büyüklüğündeki bir alan Kilis OSB tevsi alanı olarak incelenmiştir.

Yatırımcıların ihtiyaçları doğrultusunda açılma işlemleri ve kamulaştırma bedelleri için Bölgemiz Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yatırım programına alınmıştır. 2007 yılı içerisinde kamulaştırma çalışmalarına başlanarak tevsi alan yatırımcıların hizmetine sunulacaktır.

5084 sayılı Kanunun yayımı tarihinden itibaren İlimizde yatırım yapmak isteyen firma veya şahıslar Bedelsiz Arsa ve Arazi Temininden faydalanmış olup, daha sonra 5350 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'la 5084 sayılı Kanun'la kazanılan Bedelsiz Arsa ve Arazi Teminine ek olarak, Sigorta Primi İşveren Hissesi, Gelir Vergisi Stopajı, Enerji Desteğinden faydalanmaya başlamıştır. Bu yasa uyarınca elde edilecek muafiyetler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

- Yeni istihdam edilecek personel için ödenecek gelir vergisi muafiyeti,
- Yeni istihdam edilecek personel için ödenecek sosyal sigorta işveren payı muafiyeti.
- Bedelsiz arazi tahsisi
- Enerji giderlerinde %50'ye kadar indirim.

Bölgemize yatırım yapmak amacıyla gelen taleplerin çoğunu tekstil sektörü oluşturmakta ancak, gıda sanayi olarak İlimizin üretim potansiyeli ve üretim desenine göre zeytincilik ve bağcılıkla ilgili olarak gıda sektöründen de talepler bulunmaktadır.

Bölgemizin altyapı ve AG-OG Elektrik Şebeke inşaat işi tamamlanmış olup parsel tahsisi yapılan işletmelerimiz Bölge içerisindeki tüm hizmetlerden faydalanmaktadırlar.


Kilis Kültürü

Kilis ortadoğu'nun Anadolu'ya açılma noktasında "Bereketli Hilal" denilen bir çember içinde yer alır. Bu konumu ile tarihsel süreç içinde, kendine özgü hem toplumsal hem ekonomik kültürler oluşturmuştur.

Kilis'te El Sanatları

Her toplumun elleri ile oluşturup geliştirdiği, birlikte olgunlaştırdığı el ürünlerine, ve bu konudaki "Yaşam biçimi" ne "El Sanatları Kültürü" denilmektedir.

Kilis'in bu konuda oldukça eski bir geçmişi olduğunu Evliya Çelebi'nin 17. yy.'daki Kilis izlenimlerinden, "Kilis Halkı Ehli Hireftir" sözlerinden anlıyoruz.

Şimdilerde Kilis, estetik el sanatları değerlerini şu iki biçimde ortaya koymaktadır. "El işi", "Makine işi".

El işleri eskiden "Gergef' veya" Kasnak" denilen, küçük el tezgahlarında yapılırdı. Kasnak, tek kişi; gergef ise birden fazla kişilerce ve birlikte kullanılabilirdi.

Bunların çarpıcı örnekleri olarak; "Ciğerdeldi", "Mercimek", "Kartopu", "Filitre", "Cemaliyan", "Örümcek" denilen adlar altında örülmüş ve zaman zaman da sırmalarla zenginleştirilmiştir.

Bu işlernelerin "Tel Çekicisi", "Yazıcısı", kenar dikişleri yapan. "Antikacı" lığını uzmanlık haline getirmiş olanlar vardı.

Kasnak işlerinde çoğunlukla, bitki motifleri, insan figürleri yer alırdı. Kumaş olarak, adına "Jorjet" denilen krepdemur kulanılıyordu. Bunlara örnek olarak şunlar gösterilebilir: "Karanfilli", "Marullu", "Çengel", "Yıldız", "Bebekli"...

Kilis Genel Bilgiler


Kilis Genel Bilgiler


İl Plaka Kodu: 79

İl Nüfusu: 114724

Merkez Nüfusu: 70670

Yüzölçümü: 1642 km2

İlçeleri: Elbeyli, Musabeyli, Polateli

Beldesi: Yavuzlu (Merkez)

Kurtuluşu: 07.12.1921

Telefon Alan Kodu: 348


Kilis Örf Adet Gelenek ve Görenekleri

Doğum Gelenekleri
Doğumun kırkıncı gününde doğum yapan kadın, hamama götürülür ve hamamda yemekler yenir, eğlenceler yapılır.Buna “lohusa veya nefse (nefsa) hamamı” denir.
Sünnet Gelenekleri
Sünnet gününde mevlit okutulur, Çocuk için sünnet yatağı süslenir.
Evlenme Gelenekleri
Geçmiş dönemlerde evlilikler, doğal olarak görücü usulüyle yapılmaktaydı. Askerden dönen delikanlı “kabı kacağı” birbirine çalıyor, sinirli davranıyorsa, artık onu baş göz etmenin zamanı gelmiştir. Örtüsünü giyen ana, yanına birkaç yakınını da alarak; ya tarif üzerine ya da sorup soruşturarak kız aramaya başlar. Gördüğü kızı öperken; onun yanaklarını okşayıp yüzünde boya olup olmadığını kontrol eder. Görücüye çıkan kız da, üst üste zubunlar (zıbın) giyerek, vücuduna dolgun görüntüsü vermeğe çalışır ve kahve sunarken, yüzünü mangal ateşine tutarak, yanaklarının kızarmasını sağlar.
Kilis ve yöresinde düğün giderleri oldukça ağırdır. Kız kalını (başlık bedeli; para yada altın) yüksektir. Para nedeniyle bekar kalanlara, geç evlenenlere sık rastlanır.
Askerlik - Gurbetlik
Askere gidecek genç için o gün davul zurna eşliğinde eğlenceli törenler yapılır. Ayrılma zamanı geldiğinde asker adayları “Yoh ,yoh’lar” söylenerek uğurlanır.
Gurbete gidenler için bir tören düzenlenmez. Kişi / kişiler genellikle iş bulmak için istemeyerek yöresini terk eder ve yakınlarıyla helalleşerek ayrılır.
Bayramlar - Törenler - Seyirlik Oyunlar
Gelin Gok /Çömçegelin Oyunu (Bu oyundan sonra Yağmur Duası yapılır): Ağaç parçası üzerine bir gelin şekli yapılır.Bu ağaç parçası iki adam tarafından “Gelin Gok! Gelin Gok!Gelin Gok!” diyerek ev ev / mezra mezra / köy köy bağıra bağıra gezdirilir.
Evlerde oğlak, bulgur, un, yağ, şeker…gibi yiyecek maddeleri toplanır. Vermeyen evin damının çörtenini çeker kuyuya atarlar.
Toplanan yiyecek maddeleri ile köy meydanında ya da köye yakın bir çayırlık bir yerde yemekler pişirilir, birlikte yenerek dualar edilir.


___________________________________________

''Yavaş yavaş ölüyoruz" dedi kaplumbağa.
"Haklısın" dedi kelebek "ne uzun bir gün...”
mCx isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

mCx Kullanicisinin Son 5 Konusu
Baslik Kategori Son Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj
25 Mayıs 2018 - Cuma Show TV Yayın Akışı mCx 0 676 05-25-18 00:26
Otilia - Bilionera Yabancı Klipler mCx 0 441 05-18-18 21:21
Silva Gunbardhi ft. Mandi ft. Dafi - Te ka lali... Yabancı Klipler mCx 0 484 05-18-18 21:21
Era Istrefi - Bonbon Yabancı Klipler mCx 0 339 05-18-18 21:20
Rihanna - Diamonds Yabancı Klipler mCx 0 372 05-18-18 21:18

Cevapla

Etiketler
bir, kilis, olarak, sanayi, sayılı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

(View-All Konu Okunma Sayisi : 1
mCx
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Var
Mesaj Yazma Yetkiniz Var
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hizli Erisim
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Isparta İli Hakkında Bilgiler mCx Akdeniz Bölgesi 0 05-10-18 21:46
Kahramanmaraş İli Hakkında Bilgiler mCx Akdeniz Bölgesi 0 05-10-18 21:44
Mersin İli Hakkında Bilgiler mCx Akdeniz Bölgesi 0 05-10-18 21:44
Siirt İli Hakkında Bilgiler mCx Güneydoğu Anadolu Bölgesi 1 05-06-18 23:57
Şanlıurfa İli Hakkında Bilgiler mCx Güneydoğu Anadolu Bölgesi 0 05-06-18 23:55


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 14:32.

Forum Yasal Uyarı

Kuruluş : 2013
2013 - "Sohbetdesin Forum" her hakkı saklıdır.

Site Sahibi, by DarK
Sohbetdesin Forum, en iyi Mozilla Firefox ile dolaşılır.
YASAL UYARI : İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan sohbet forum Adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. sohbet forum hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler, Yöneticilerimiz ile iletişime geçilmesi yada iletişim formunu doldurulması halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde sohbet forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş sağlanacaktır.Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.