Oğuz Atay'ın Kaleminden Enfes Bir Roman: Tehlikeli Oyunlar - Sohbetdesin.Com Paylaşım Plartformu..
Sohbetdesin.Com Paylaşım Plartformu..

Go Back   Sohbetdesin.Com Paylaşım Plartformu.. > > >

Etiketlenen üyelerin listesi

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi Oğuz Atay'ın Kaleminden Enfes Bir Roman: Tehlikeli Oyunlar
Cevaplar
2
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
425
Önceki Konu
önceki Konu

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 07-17-18, 02:28   #1
Genius
Genius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sohbetdesin Forum - Chat ve Sohbet Forum Sitesi.
Üye No: 648
Üye Grubu: Özel Üye
Konular: 14
Şube: Hatay Şubesi
İlişki Durumu: İlişkisi Yok
Ruh Hali:  Arastirmaci
Tuttuğu Takım:

Level: 3 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 63
Güç: 7 / 190
Tecrübe: 52%

Teşekkürler: 1
16 Mesajına 26 Kere Teşekkür Edildi
REP Gücü : 2
REP Puanı : 10
REP Seviyesi : Genius is on a distinguished road
Standart Oğuz Atay'ın Kaleminden Enfes Bir Roman: Tehlikeli Oyunlar

Tehlikeli Oyunlar... Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar kitabının gölgesinde kalmış, fakat ondan daha yalın bir dille yazılmış olan, insanı alıp götüren bir roman. İnsanın kendisinden bir çok şeyi içinde bulabileceği, bitmesini hiç istemeyeceği, bitince de tadının damakta kalacağı bir kitap.

Giriş paragrafında madem bu kadar övdük biraz anlatalım bu roman nedir ne değildir diye. Tehlikeli Oyunlar bir olaydan çok bir durumu anlatır. Baş kahramanımız Hikmet Benol, kötü bir çocukluk geçirmiş ve oldukça karamsar, bezgin bir ruh haline bürünmüş bir bireydir. Kitap boyunca Hikmet'in iç dünyasını okuruz aslında. Komşusu Albay Hüsamettin Tambay ile olan dertleşmeleri, Bilge ve Sevgi adında iki kadının arasında kalışı, arkadaşları ile olan ilişkileri ve daha bir çok şey. Aslında bunların hepsinin içinde kitapta 5 tane Hikmet görürüz ve hangisinin galip geleceğine dair kanlı bir taht kavgası yaşanır baş kahramanımızın kafasında.

Velhasıl, sonuç olarak çok güzel bir kitaptır Tehlikeli Oyunlar. Kitaptaki karakterlerin sadece Hikmet'in hayal dünyasında mı var olduğunu yoksa gerçekten Hikmet'in hayatının kanlı canlı bir parçası mı olduğunu çözemezsiniz. Ve emin olun altı çizilerek okunması gereken bir kitaptır Tehlikeli Oyunlar, zira içinde çok güzel aforizmalar, benzetmeler ve tanımlamalar bulursunuz. Bir kısmını da ben aşağı yazacağım. Herkese hayırlı forumlar...

Tehlikeli Oyunlar'dan En Güzel Alıntılar;

-'Gerçek, başkalarının bize uygulamaya çalıştığı tatsız bir ölçüdür.''

-"Fakat, Allah kahretsin, insan anlatmak istiyor albayım; böyle budalaca bir özleme
kapılıyor. Bir yandan da hiçkonuşmak istemiyor. Tıpkı oyunlardaki gibi çelişik duyguların altında eziliyor. Fakat benim de sevmeğe hakkım yok mu albayım? Yok. Peki albayım. Ben de susarım o zaman. Gecekondumda oturur, anlaşılmayı beklerim. Fakat albayım, adresimi bilmeden beni nasıl bulup anlayacaklar? Sorarım size: ''Nasıl? Kim bilecek benim insanlardan kaçtığımı? Ben ölmek istiyorum sayın albayım, ölmek. Bir yandan da göz ucuyla ölümümün nasıl karşılanacağını seyretmek istiyorum. Tehlikeli oyunlar oynamak istiyor insan; bir yandan da kılına zarar gelsin istemiyor. Küçük oyunlar istemiyorum albayım.''

- “Nihayet insanlık da öldü. Haber aldığımıza göre, uzun zamandır amansız bir hastalıkla pençeleşen insanlık, dün hayata gözlerini yummuştur. Bazıları bu haberi bir kelime oyunu sanmışlarsa da, yapılan araştırmalar bu acı gerçeğin doğru olduğunu göstermiştir. Evet, insanlık artık aramızda yok.”

- “Beni hemen anlamalısın, çünkü ben kitap değilim, çünkü ben öldükten sonra kimse beni okuyamaz, yaşarken anlaşılmaya mecburum, …”
Genius isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Genius Kullanıcısına Bu Mesajı için Teşekkür Edenler: 4 Kullanıcı
Ajan (07-17-18), ReaL (07-17-18), RebeL (07-17-18), Theia (07-17-18)

Genius Kullanicisinin Son 5 Konusu
Baslik Kategori Son Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj
Masal Fm Facebook Grubu ve Sayfasi MasaLFM Genius 0 351 08-26-18 01:17
Masal Fm Twitter Hesabı Aktifleşti MasaLFM TeKo 3 586 08-26-18 00:55
Bir Hayaleti Kovalayan Basketbolcu: LeBron James Spor Genel Genius 0 321 07-22-18 20:04
Son Zamanların Yükselen Trendi:Vücut Geliştirme Spor Genel Genius 0 234 07-22-18 20:01
Ayin (Hereditary) Sinema Dünyası Genius 0 380 07-22-18 19:57

Alt 07-17-18, 02:36   #2
Ajan
Ajan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No: 560
Üye Grubu: Üye
Konular: 2043
Şube: Ankara Şubesi
Ruh Hali:  Kabadayi
Tuttuğu Takım:

Level: -INF [♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: NAN / -INF
Güç: -INF / -INF
Tecrübe: NAN%

Teşekkürler: 633
485 Mesajına 645 Kere Teşekkür Edildi
REP Gücü : 0
REP Puanı : 0
REP Seviyesi : Ajan is an unknown quantity at this point

Türk Edebiyatı'nın yetiştirdiği en büyük isimlerden biri olan OĞuz Atay'ı rahmetle anıyorum öncelikle.. begenerek okumuştum.

Kitap'ın İçeriginde rep'lik gibi cok satırlar vardı ve çok yalın, insanın icine işleyen sözler yer alıyordu.

Emegine saglık @Genius bi ara Oguz atay'ın biyogrofisini paylaşırsan seviniriz , teşekkür ederim.
Ajan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-17-18, 03:00   #3
Genius
Genius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No: 648
Üye Grubu: Özel Üye
Konular: 14
Şube: Hatay Şubesi
Ruh Hali:  Arastirmaci
Tuttuğu Takım:

Level: 3 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 63
Güç: 7 / 190
Tecrübe: 52%

Teşekkürler: 1
16 Mesajına 26 Kere Teşekkür Edildi
REP Gücü : 2
REP Puanı : 10
REP Seviyesi : Genius is on a distinguished road

@ReyyAn çok teşekkür ederim. Oğuz Atay maalesef değeri geç anlaşılan bir yazar. Açıkçası ben de geç keşfettim ve Tehlike Oyunlar bittiğinde gerçekten üzüldüm. Bitirmemek uğraştığımı hatırlıyorum, yavaş yavaş okuyordum bir ara İçinde benim altını çizdiğim bir çok satır var. Tutunamayanlara göre daha anlaşılır ve daha akıcı.

Elbette seve seve paylaşırım Oğuz Atay'ın biyografisini. Zira kendisi de çok ilginç bir kişilikmiş. Ki kitaplarından da anlaşılıyor zaten
Genius isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Genius Kullanıcısına Bu Mesajı için Teşekkür Edenler:
Ajan (07-18-18)

Etiketler
ben, bir, çok, oyunlar, tehlikeli

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

(View-All Konu Okunma Sayisi : 6
Ajan, Genius, Kerem, ReaL, RebeL, Theia
Seçenekler
Stil