PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turgay Sabit Şeren


reLax
05-19-18, 17:17
Turgay Sabit Şeren;15 Mayıs 1932 Ankara doğumludur. Türk eski futbolcu, teknik direktör, futbol yorumcusu. Babası Atatürk'ün özel kalem müdürlerinden Sabit Şeren'dir.

Futbolculuk kariyeri

Galatasaray'da 1949-1966 yılları arasında oynamış ve Türkiye A Millî Takımı adına 46 maça çıkmıştır. 1951'de Berlin'de Batı Almanya'ya karşı yaptığı kurtarışlar ile hâlâ hatırlanmaktadır. Bu maçı Türkiye 2-1 kazanmıştır. Bu unutulmaz maçtan sonra "Berlin Panteri" (Panther of Berlin) lakabı ile anılmaya başlanmıştır. Turgay Şeren doğduğunda babasının silah arkadaşı olan Mustafa Kemal Atatürk ismini koymak istemiş ve adını Türkay Sabit koymuştur. Fakat Turgay Şeren Galatasaray Lisesinde okumaya başlayınca çoğu fransız olan hocalar fransız alfabesinde "k" harfi olmamasından dolayı ismini Sürekli Turgay olarak telaffüz etmişler ve ismi günümüze kadar Turgay Şeren olarak gelmiştir. Fakat kendisi sürekli resmi evraklarında ve nufus cüzdanında Türkay Sabit Şeren yazdığını gururla söyler. Şimdilerde Spor yorumculuğu ve gazetelerde köşe yazarlığının yanı sıra, Profesyonel Futbolcular Derneği'nin Genel Başkanlığını yapmaktadır. Şeren River Plate kulübü ile 1959'da imzaladığı 1 senelik sözleşme ile Arjantin'e gitmiş, 1959 yılında 4 maç River Plate de oynamıştır. Ardından Galatasaray kulübü bonservisini vermekten vazgeçince geri dönmüştür.

Ayrıca Fenerbahçe-Galatasaray maçlarında en çok oynama rekoru Turgay Şeren'e ait. (A) Milli Takım ve Galatasaray'ın unutulmaz kalecilerinden Şeren, sarı-kırmızılı kaleyi 55 kez Fenerbahçe'ye karşı korurken, ezeli rekabette en çok forma giyen futbolcu unvanını elinde bulunduruyor.

Millî takım kariyeri

51 kez milli takımlara çağrılan Turgay Şeren, 5 kez Türkiye U-21 ve 46 kez de Türkiye forması olmak üzere toplam 51 kez milli formayı giymiştır. 1952'de Olimpiyat Oyunları'na giden ilk Türkiye Millî Futbol Takımı'nda görev yaptı. 1954 FIFA Dünya Kupası finallerine katılan kadroda yer aldı.

Teknik direktörlük kariyeri

Futbola vedasının ardından teknik direktörlük yapmaya karar verdi ve ilk teknik direktörlük deneyimi olarak 1968-69 Süper Lig sezonunda Mersin İdmanyurdu'nu çalıştırdı ve sezonu 6. sırada tamamlamayı başardı. Sezon sonu takım'dan ayrılarak yeni sezon için Vefa ile anlaştı. Burada bir sezon görev aldıktan sonra ayrıldı ve yeni sezon Samsunspor'u çalıştırmaya başladı. Bir sezon teknik direktör olarak ilk takımı olan sonra Mersin İdmanyurdu'na geri döndü ve takımı bir buçuk sezon çalıştırdı. 1973-74 sezonun devre arasinda ligde zor durumda olan Vefa'yi tekrar çalıştırmaya başladı fakat lig sonuncusu olup ligden düşmekden kurtulamadı. Teknik direktör olarak son görevini 1979-80 Süper Lig sezonunda düşme hattinda olan Galatasaray'ı çalıştırarak yaptı. Lig sonu Galatasaray'ı lig dokuzuncusu yaparak ligden düşmekten kurtardı.

Yorumculuk kariyeri

1990'ların başından itibaren spor yorumculuğu ve gazetelerde köşe yazarlığı yapmaktadır.